Informace k destinaci

Hévíz, jedno z největších a nejznámějších lázeňských středisek v Maďarsku. Leží v údolí, 8 kilometrů od města Keszthely v jihozápadním cípu Balatonu vzdálen 8 km. Ve městě se nachází největší jezero s termální vodou v Evropě. Město Hevíz má širokou škálu nábídky od léčivých pramů, kulturu, historii, turistiku, cykloturistiku až po gatronomii, víno, kterou lze využít po celý rok. Vzhledem ke svému unikátnímu přírodnímu bohatství, léčebným ústavům s vysoce odborným personálem, dlohou tradici, je Hévíz mezinárodně uznáván jako jedno z prvotřídních lázeňských středisek. Ve městě se pravidelně konají farmářské trhy a to vždy v úterý, čtvrtek,soboota, kde si můžete zakoupit vynikající místní produkty.Vinné sklepy "Egregy" , které jsou vzdáleny procházkou cca 30 min za městem nabízejí nejen výborná vína, ale i skvělé gastronimické zážitky často za doprovodu živé hudby.

Milovníci golfu mohou navštívit 18.jamkový Spring Golf Resort s vynikajícíma službama, jež byl i mezinárodně odceněn.

Mimořádným rysem Hévízu je termální jezero o ploše 47 500 čtverečních metrů s hloubkou 36.5 m, jehož mírně radioaktivní voda obsahuje síru, alkálie, hydrogenuhličitany, a zejména soli vápníku. Vchod je střežen dvěmi cherubíny , kteří jezero ochraňují před zlými duchy. Pramen poskytuje 86 milionů litrů vody denně, takže voda v jezeře se úplně vymění každých 28 hodin. Voda odtéká potůčkem ve kterém se lze také koupat. Voda tryskající z kráteru udržuje vodní hmotu jezera v neustálém pomalém pohybu.Pohyb je způsobován cirkulací chladnější vody z povrchu, která klesá ke dnu, a horké vody z hloubek, která stoupá k povrchu. Teplota jezera je 33-34°C v létě a 26-28°C v zimě. Koupající se mohou využívat vody jezera po celý rok, buď venku nebo uvnitř. Oblak jemné páry nad jezerem vytváří neobvyklý pohled - vysoké odpařování činí nejen koupání pod volným nebem příjemnější i v nejchladnějších zimních dnech, ale také příznivě ovlivňuje klima širšího okolí kolem jezera. Voda byla oceňována již ve středověku; vynikající účinky vody byly pravidleně lékařsky doporučovány a již v roce 1795 bylo na břehu jezera vybudováno koupaliště. Bahno ze dna jezera je biologicky aktivní a je tvořeno z 50% organickými materiály, bohatými na jód a estrogen. Jako koupelová kúra je voda vhodná pro léčení kloubových onemocnění, reumatických potíží, nemoci pohybového ústrojí a páteře a při gynekologických potížích. Jako pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího systému a poklesu dásní. Blahodárné účinky znali již římané, důkazem jsou " Ruiny" ,které můžete navštívit zavěstit zde své přání. Kolem celého jezeja jsou příjemná promenáda s posezením.

OTEVÍRACÍ DOBA TERMÁLNÍHO JEZERA HEVÍZ: 9-18:00 hodin

VSTUPNÉ

 • 3 hodinové vstupné
  • Dospělá osoba = 3.500 HUF
  • dítě 6-13,99 let = 1.900 HUF
  • Senior nad 60 let = 3.000 HUF
 • 4 hodinové vstupné
  • Dospělá osoba = 4.300 HUF
  • dítě 6-13,99 let = 1.900 HUF
  • Senior nad 60 let = 4.000 HUF
 • celodenní vstupné = 6.000 HUF
 • vstup do saunového světa = +500 HU

Kam na výlet:

V okolí je mnoho cyklostezek, kdy jednotlivé okruhy jsou od 11km až po 40 km, které vás provedou krásnou přírodou, památkami, i gastronomi. Kolo i elektrokolo si můžete zapůjčít v místním infocentru.

Město Keszthely  se stejnojmeným barokním zámkem je vzdáleno od Hevízu 8 km. Zámek je často přirovnávám k Versailles a to jak svojí krásou tak okolního pečlivě udržovaného parku.Na zámku je unikátní knihovna, sbírka kočárů a další.

Návštěva Balatonu- největšího sladkovodního jezera ve střední Evropě.