Dálniční poplatky v cizině

Dálniční poplatky v ITÁLII

V Itálii stejně jako v okolních zemích jsou řidiči nuceni platit za využívání rychlostních komunikací dálniční poplatky. Dálniční poplatky jsou v Itálii podobně jako ve Francii, Španělsku či Chorvatsku vybírány v mýtných branách a tak při cestách do těchto zemí odpadá nutnost shánět či kupovat platnou dálniční známku. Platba za využití dálnic v Itálii probíhá v jižní Evropě velmi oblíbených mýtných branách, kde řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný vzdálenosti uražené po tomto druhu komunikací. Výše dálničních poplatků v tomto státě dosahuje průměrných hodnot 5,5EUR na 100 Km což je vzhledem k cenám poplatků v okolních státech relativně přívětivé.

 • Cena dle projetého úseku cca 5,5 EUR/100 Km
 • Platba probíhá v mýtných branách
 • Více informací na AutoStrade.it , kde si můžete i spočítat cenu průjezdu po dálnici

Na území Itálie jsou dálniční tahy zemí zpoplatněny mýtem a pokud budete cestovat do Itálie vlastním vozem, budou se Vám informace určitě hodit. Cestování na Italských dálnicí, je komfortní přesun skrze celou zemi, za to se ale v Itálii platí a to tak že za jednotlivé úseky dálnice je vybíráno mýtné, tomu se při cestě do Itálie jen málokdo vyhne. Celý systém v kostce funguje tak, že při prvotním průjezdu mýtnou branou Vás systém zaregistruje jedním ze způsobů, které k tomu používá. Následně na poslední mýtné bráně na Vaší trase, tj. tam kde budete dálnici opouštět, Vás systém opět zaregistruje, vypočte mýtné a zaplatíte poplatek.

Možností jak Vás mýtná brána registruje k jízdě po zpoplatněném úseku je několik. Nejběžnější způsob pro většinu motoristů je vyzvednutí lístku „Biglietto“ z terminálu mýtné brány, po jeho vyzvednutí Vás závora pustí na zpoplatněný úsek dálnice. Lístek je třeba dobře uschovat, budete ho totiž potřebovat při výjezdu z dálnice, pro zvednutí závory na výjezdové mýtné bráně. Ještě existují další způsoby a ty jsou pomocí mýtné karty telepass, kterou ale většinou používají jen dopravci a lidé jezdící pravidelně po dálnici, karta s měsíčním, vyúčtováním mýta je obdoba našeho mýtného systému pro kamiony a nákladní dopravu a speciální magnetickou kartu Viacard, v hodnotě 25, 50 nebo 100 Euro. Při placení Viacard je důležité zjistit, kolik Vám zbývá kreditu na kartě a pokud je kredit nízký za další úsek zaplaťte v hotovosti.

Při příjezdu k první mýtné bráně, skrze kterou najedete na Italskou dálnici zvanou „autostrade“ je nutno se správně zařadit a vjet do pole pro osobní automobil s možností výběru klasického lístku. Ty poznáte velmi jednoduše, je jich většinou nejvíce a jsou opatřeny cedulí nad bránou. Vjedete do prostoru mýtnice a před Vámi bude zavřená závora. Po levé straně auta na straně u řidiče budete mít terminál pro vyzvednutí lístku. Brána by Vám měla po vjetí do prostoru vytisknout a vydat lístek s označením kde na dálnici vjíždíte a dalšími údaji, pokud se tak z nějakého důvodu nestane je na terminálu velké červené tlačítko pro ruční tisk lístku. Bez tohoto lístku nedoporučujeme nikomu na dálnici vjíždět, i kdyby se Vám závora zvedla, jízda po dálnici by se Vám mohla hodně prodražit, ale o tom si povíme dále. Až budete mít lístek z mýtné brány, závora se zvedne a můžete najet na dálnici.

Pokud jste dojeli na místo, kde budete dálnici opouštět, čili najedete na dálniční sjezd a opět se přiblížíte k výjezdové mýtné bráně. Všimněte si, že tato brána je trochu jiná než ta, kterou jste na dálnici vjeli. Hlavní rozdíl je v tom že tady budete platit za mýtné v úseku, který jste projeli. K tomu je ale nutné mít právě onen lístek z mýtnice na vjezdu na dálnici. Variant placení je zde opět několik. Podle informačních cedulí na bráně se rozhodnete, jak budete za průjezd platit. Žlutě je označen Telepass a je pouze pro klienty využívající této služby, modře jsou označeny pruhy pro Viacard a kreditní karty „bez obsluhy“, bíle pro hotovost a kreditní karty „s obsluhou“. Platba je možná hotovostí v automatu, hotovostí obsluze, platební kartou v automatu anebo platební kartou obsluze. Toto je odvislé od místa kde dálnici opouštíte a v jakou denní či noční hodinu, ne všude jsou na mýtnicích obsluhy např. v noci a tak by Vám zbyla jen možnost platby v automatu a to buďto kartou nebo hotově.

Pokud přijedete na mýtnici, kde je pouze automat na mýtné a není zde obsluha, buďte opět obezřetní. Při příjezdu do prostoru mýtného automatu, bude před Vámi opět závora a opět po levé straně u řidiče uvidíte automat, většina automatů má připravenou jednak štěrbinu pro platební kartu a jednak přihrádky pro bankovky a mince.
Vložíme do automatu lístek z vjezdové mýtnice a počkáme, až automat vypočte výši mýtného, ta se nám ukáže na displeji a nyní je třeba se rozhodnout, jestli zaplatit kartou nebo hotovostí. V případě platby kartou se nejprve ujistěte na ceduli u brány, jestli automat akceptuje Vaší kartu či nikoli, akceptované karty jsou většinou Visa, Eurocard-MasterCard, Diners, Aura a American Express. Pokud ano můžete zaplatit kartou na terminálu zadat pin a po přijetí platby a vytištění stvrzenky „pokud chcete účet, stiskněte na automatu Richiesta scontrino“ se Vám otevře brána a můžete projet dále. Pokud zvolíte platbu hotovostí, je nutné do automatu nastrkat bankovky a mince, automat Vám průběžně peníze připisuje a až nastrkáte potřebné množství, uzavře platbu, vrátí Vám případný přeplatek, vytiskne účet „pokud si zmáčknete, že ho chcete“ a otevře Vám závoru a můžete projet.V případě že je mýtnice s obsluhou, doporučuji zajet tam, je větší jistota že kdyby se něco nepovedlo, tak s obsluhou to nějak vyřešíte. Platba u obsluhy probíhá stejně jako v automatu, opět je tu možno platit kartou, nebo hotově. Obsluha provede platbu, dá Vám doklad „řekněte, že chcete účet Scontrino“ a otevře Vám mýtnici pro průjezd.

Nyní je třeba zmínit, co se může pokazit a na co si dát pozor. Hlavní je, lístek na vjezdu na dálnici, pokud ho totiž z nějakého důvodu nebudete mít tak na výjezdu při placení mýta Vám obsluha nebo automat naúčtuje paušální cenu a ta může být několikanásobně vyšší, než je cena, kterou byste jinak za projetý úsek platili. Pojedete li například po dálnici 300 km úsek, budete platit mýtné něco kolem 15euro, pokud ale nebudete mít lístek, zaplatíte asi 50 euro!! Další patálie mohou nastat, pokud se při výjezdu a placení mýta něco zvrtne hlavně při platbě kartou, může se stát, že karta vyjede, s tím že platbu nelze provést a současně s otevřením závory Vám automat vytiskne lístek s informacemi jak postupovat dál. Postup je poměrně jednoduchý, ale dosti obtěžující. Na lístku je částka, kterou máte uhradit s datem do kdy a komu. Poplatek se dá uhradit v kanceláři provozovatele brány, což ale může být kdekoli, anebo převodem na účet společnosti, ale splatnost bývá cca 14 dní, což je při příjezdu na dovolenou kde chcete být právě třeba 14 dní docela problém. Ano dalo by se říct, že pomocí internetového bankovnictví, či mobilního bankovnictví by to mělo jít, ale je to přeci jen platba do zahraničí v eurech což ani dnes pro některé účty našich bank není samozřejmá služba. Proto pokud možno vyberte bránu s obsluhou, nebo platbu v hotovosti pokud je to možné, je to přeci jen jistější.

Dálniční poplatky v CHORVATSKU

Stejně jako v okolních státech jsou i v Chorvatsku hlavní rychlostní dálniční komunikace zpoplatněny. Platba za průjezd dálnicí však není zpoplatněn klasickým způsobem dálničních známek, ale pro výběr poplatků jsou využívány tzv. mýtné brány ve kterých lze poplatky zaplatit hotově případně kreditní kartou a jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané komunikaci.

 • Ceny dle projetého úseku
 • Platba v mýtných branách
 • Cena okolo 40 kun / 100 km
 • Více informací a ceník dle úseků HAC.hr
 • Placené úseky na Istrijském poloostrově

Dálniční známky v RAKOUSKU

Při průjezdem dálnic v Rakousku jsou nuceni zaplatit si dálniční známku nejen řidiči osobních automobilů, ale také řidiči motocyklů pro které známka stojí oproti vozům do 3,5t polovinu. Dálniční známka se v Rakousku prodává na období 10 dní, 2 měsíce a jeden rok. Všichni, kteří chtějí při cestě Rakouskem maximálně ušetřit a nechtějí utrácet za dálniční poplatky mohou volit některou z alternativních cest. Dálniční známky je možno zakoupit na obvyklých místech jako jsou benzínové pumpy či směnárny.

Místa s výběrem dodatečného mýtného

V Rakousku kromě poplatku za dálniční známku je za průjezd některých úseků jako například mostů či tunelů účtován poplatek další poplatek. Více informací naleznete na oficiálním webu. Dále může být zpoplatněn vjezd do některých horských úseků.

 • A 9 - Spital/Pyhrn – Ardning
 • A 9 - St. Michael – Übelbach
 • A 10 - Flachau – Rennweg
 • A 11 - St. Jakob – national border
 • A 13 - Innsbruck – Brenner
 • S 16 - St. Anton – Langen
DOBA MOTOCYKLY AUTA DO 3,5 TUNY
10 denní 4,8 EUR 8,3 EUR
2 měsíční 12,1 EUR 24,2 EUR

Dálniční známky ve SLOVINSKU

Na Slovinsku se nachází relativně velké množství zpoplatněných dálničních úseků pro jejichž přejezd je nutno vlastnit platnou dálniční známku. Vzhledem ke skutečnosti, že se Slovinské dálniční známky prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a rok, jsou turisté často nuceni zakoupit měsíční dálniční známku což je vzhledem dobám dovolených do 14 dní velmi neefektivní. Problém s nevyhovující délkou platnosti dálničních známek je možno řešit objezdem placených úseků přes nezpoplatněné silnice.

DOBA MOTOCYKLY AUTA DO 3,5 TUNY
7 denní 7,5 EUR 15 EUR
30 denní x 30 EUR

Dálniční známky na SLOVENSKU

Na Slovensku se dálniční známky využívají jak po osobní automobily tak pro vozy do 12t ale i TIR které dosahují hmotností nad 12t. Dle hmotnosti vozidla je také rozdělena doba, na kterou se dálniční známka prodává. Pro osobní automobily ji můžete zakoupit v délce platnosti jeden týden, měsíc a rok.Dálniční známku na Slovensku můžete koupit na obvyklých místech a to v okolí hraničních přechodů, na benzínových pumpách, na poštách v některých autoservisech a dalších místech označených nálepkou se symbolem prodeje.

DOBA AUTA DO 3,5 TUNY
10 denní 10 EUR
30 denní 14 EUR

Dálniční známky v MAĎARSKU

Pokud se chystáte cestovat do Maďarska, věřte, že při cestě máte k dispozici několik dálnic a obchvatů které cestu značně zrychlují a usnadňují. Dálnice však samozřejmě nevznikají zdarma a především proto i Maďarsko vybírá za v podobě prodeje dálničních známek poplatky za využívaní těchto rychlostních komunikací. V Maďarsku a to především na benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů možnost zakoupit si Maďarskou dálniční známku a to ve třech různých délkách platnosti. Známky jsou v prodeji i pro vozy nad 3,5 a 12t v cenách dle délky platnosti a hmotnosti.

DOBA AUUTA DO 3,5 TUNY
7 denní 2,975 HUF
30 denní 4,780 HUF

Dálniční poplatky ve FRANCII

Ve Francii stejně jako v Chorvatsku či Itálii probíhá platba za využívání rychlostní dálnic v mýtných branách, které jsou na těchto druzích komunikací rozmístěny. Vzhledem k povaze těchto mýtných bran probíhá platba samozřejmě dle ujeté vzdálenosti po dálnici. Výše dálničních poplatků dosahuje zhruba hodnot 9 EUR na 100 km což by se dalo vzhledem k rozloze Francie zařadit do skupiny států s dražšími dálničními poplatky. Jak již bylo zmíněno, Francie je relativně rozlehlý stát a při cestě do či skrz něj doporučujeme spíše než volit alternativní cesty si za dálniční poplatky připlatit.

 • Orientační cena cca 9 EUR/100 Km
 • Platba probíhá v mýtných branách
 • Podrobný rozpis cen na AutoRoutes.fr
 • Informace o Eurotunelu na eurotunnel.com
 • Cena za průjezd Eurotunelu od £53 / 30 EUR dle směru, času a typu vozidla
 • Od 1.7.2012 patří do povinné výbavy řidiče alkoholtester

Dálniční poplatky ve ŠPANĚLSKU

Ani ve Španělsku se řidiči nevyhnou dálničním poplatkům, které jak je tomu v jižní Evropě zvykem se platní dle ujeté vzdálenosti v mýtných branách. Zpoplatněny jsou samozřejmě pouze velmi kvalitní rychlostní komunikace, které jsou při cestách do jižních částí Španělska takřka nezbytností. Jedna z nepříjemností při cestách do těchto míst je však relativně vysoká cena za projeté úseky dálnic která dosahuje výše až 8 EUR/100 km. Vzhledem ke kvalitě komunikací a velmi neefektivní cestě po alternativních silnicích je platba za dálniční poplatky při cestě na jih Španělska takřka nezbytná.

Dálniční poplatky v NĚMECKU

V Německu jsou oproti většině okolních Evropských států řidiči osobních automobilů od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. V dnešní době je průjezd Německých dálnic pro všechny osobní automobily zdarma a výběr poplatků poplatků probíhá pouze u vozů nad 12t a to v podobě elektronického mýtného.