Maďarsko

 

Navštívit Maďarsko a nevychutnat si dokonalý odpočinek v proslulých lázních, to by byl opravdový hřích. Maďarské lázně totiž patří k těm úplně nejvyhlášenějším. Jedná se totiž doslova o zemi termálních pramenů. Ty v Maďarsku vyvěrají na téměř 1 400 místech a tvoří bezmála 400 lázní a koupališť. Maďarsko je tak opravdovým rájem pro všechny milovníky lázeňských procedur a wellness pobytů. Evidováno je rovněž více než 200 léčivých vod, lázně v Maďarsku jsou tak hojně vyhledávány i lidmi trpícími nejrůznějšími nemocemi. Mezi ta nejvýznamnější Maďarská lázeňská střediska patří lázně Sárvár, Harkány nebo Hevíz. Některé Maďarské lázeňské a wellness hotely najdete i v překrásném městě Budapešť, metropoli Maďarska. Podívejte se na aktuální nabídku pobytů v Maďarsku.

Nejznámější aquaparky v Maďarsku naleznete na našich webových stránkách: https://www.teptour.cz/cs/dulezite-informace/zabavne-parky-v-madarsku

V Maďarsku je na rozloze pouhých 93 000 kilometrů čtverečních 1300 termálních pramenů. Najdete je proto skoro všude. Nikde se voda uměle nedohřívá, spíš ochlazuje. Již odpradávna slouží horké termální prameny k rekreaci a odpočinku a v případě termálních parků jsou v současnosti také oblíbenou turistickou atrakcí pro celou rodinu. Své zázračné léčebné účinky ale termální voda nemá jen díky vyšší teplotě. Její hluboko uložená ložiska jsou průchodem různými vrstvami zemské kůry obohacována o velké množství minerálních látek, které jsou velice prospěšné pro lidský organismus. Poznejte s námi toto přírodní bohatství „na vlastní kůži“.

v Budapešti je například krmení žraloků a delfínů v Tropicariu nebo vyjížďka s jízdou po Dunaji obojživelným autobusem, jezdecké umění csikósů předvádějí v pusztě (Hortobágy), ale také v Lázárparku poblíž Budapešti

Navštivte nedaleký kout severního Maďarska bohatý na přírodní krásy a termální prameny. Národní park Aggtelek tvoří mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů v Evropě, který se na hranicích se Slovenskem přirozeně prolíná s Národným parkom Slovenský kras. Mezi městy Eger a Miskolc se rozkládá Národní park Bükki, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí a kouzelných zákoutí, kde si budete vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí bukových lesů, ale také relax v termálních lázních.

Budapešť rozhodně patří mezi nejkrásnější města Evropy a i z tohoto důvodu se jedná o nejnavštěvovanější destinaci v celém Maďarsku. Díky své kráse získala celou řadu přízvisek jako třeba „Královna na Dunaji“. Byť je její atmosféra a architektura jiná než v Praze, v mnohém vám bude naše hlavní město připomínat, a to minimálně svou polohou na řece, na kopci nad řekou stojícím hradem, množstvím mostů a ostrovů a k procházkám vybízejícími nábřežími.

Jedním z hlavních turistických lákadel Budapešti jsou geotermální lázně. Ty jsou s městem, respektive osídlením této oblasti úzce spojeny již od nepaměti. Jedním z hlavních důvodů proč Římané tuto oblast kdysi osídlili a vybudovali zde rozsáhlé město zvané Aquincum, byly právě zdejší vydatné termální prameny. Aquincum bylo ve své době velmi důležité centrum celého regionu a Římané v něm měli vybudovaný rozsáhlý komplex lázní. Ruiny tohoto města můžete vidět v někdejším Starém Budíně. Druhá vlna rozsáhlého budování lázeňských komplexů přišla s obsazením země Osmanskou říší. Některé lázně z té doby, jako například Király fürdő z roku 1565, jsou dodnes funkční a veřejnosti běžně přístupné. Třetí vlna se pak konala na konci devatenáctého a začátku dvacátého století, kdy vznikly mimo jiné i největší léčebné lázně Evropy Széchenyi fürdő. V té době také Budapešť získala jedno ze svých mnoha přízvisek, a to „Město lázní“. V současnosti jsou budapešťské lázeňské komplexy využívány jak k vyloženě léčebným, tak k rekreačním a relaxačním účelům. Mezi samotnými Maďary jsou oblíbené především u starších generací.

Na sever od hlavního města Budapešť se nachází krásná přírodní oblast Dunajský ohyb. Klenotnice krajiny podél Dunaje nabízí pohled na malebné městečka, starobylé hrady a nádherné lesy. Největším lákadlem na pěší túry v lesích, ale i na exkurze historie, jsou tři hrady, které stojí v těsné blízkosti. Dunajský ohyb je nádherným místem, které je plné přírodních krás a historických památek. Vyvrcholením túry Dunajského ohybu je hora Dobogókö (Tepající skála).

Do Debrecínu nejen na párek, ale hlavně za kulturou. Metropole východního Maďarska, přezdívaná „kalvínský Řím“, je jedinečná.Kalvínský Řím, lázeňské i univerzitní město, hlavní centrum východního Maďarska a druhé největší město v zemi… Takový je Debrecín. A věřte, že vás neutáhne jen na debrecínské párky! Užijete si místní široké bulváry, elegantní náměstí, trhy, kulturní akce, Velký les i monumentální Velký kostel, který město v mnoha ohledech charakterizuje.