Informace k destinaci

V případě Maďarska rozhodně neplatí, že všechna města jsou stejná. „Perla Dunaje“ je svá, jedinečná. Při procházce městem směrem k zakroucené Dunaji, jejím mostům a Budínskému hradu si možná budete připadat jako v Praze. Při letní procházce podél dunajského nábřeží možná zase jako v přímořském letovisku. Pozoruhodná směs starého a nového, konzervativního i živoucího činí z Budapešti město, které vás přivítá s otevřenou náručí a kde se budete cítit dobře.

Budapešť je lázeňské město vystavěné takřka na „bublajícím podloží“: na území města vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Tradice místního lázeňství pochází již z doby starých Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat, jako byste se (v dobrém slova smyslu) vrátili v čase. Mnohé lázně, jako jsou třeba Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě.Jiné, novější, vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou – za všechny jmenujme například lázně Széchenyi či Gellért.Mnohé lázně mají letní plovárny, některé jsou otevřené i v noci, jiné stále rozlišují otevírací dobu. Někde se můžete ve vyhřáté vodě venku koupat i v zimě. Podle svého gusta si tu zkrátka vybere každý a lázně se stanou důvodem, proč se budete do Budapešti rádi vracet. 

Láska prochází žaludkem a Budapešť pro její gastronomii prostě nelze nemilovat. Maďaři jsou výborní kuchaři a svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují znamenitě.Snad všechny pokrmy jsou hutné, dobře kořeněné a obvykle připravované na sádle. Zapíjejí se dobrým vínem, další maďarskou chloubou, případně něčím ostřejším – tradiční pálenkou nebo bylinným likérem Unicum (který má, mimo jiné, v Budapešti i své muzeum).Jste-li spíše na sladké, pochutnáte si tu na karamelovém „dobostorta“, štrůdlu (třeba makovo-višňovém) či marcipánu nebo jiných pochoutkách.  K nim si vychutnejte místní lahodnou kávu.A na nákup klobás, uheráku, nakládané zeleniny či voňavé papriky se vydejte do Velké tržnice (Nagy Vasarcsarnok), kde vám budou oči přecházet jak z nabídky, tak ze způsobu prodeje i z konstrukce samotné tržnicové haly.

Budapešť je město, kterým procházely dějiny. Najdete tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti. Moderně postavené budovy se zvláštním způsobem snoubí s těmi letitými a to, že jsou Maďaři velcí nacionalisté, je tu cítit na každém kroku: tolik soch a pamětních desek na jednom místě jste snad ještě neviděli. Nenechte si ujít návštěvu budínského Hradního vrchu či baziliky svatého Štěpána v pešťské části města, pokochejte se monumentální budovou místního parlamentu, ve kterém je k vidění i slavná svatoštěpánská koruna, a neopomeňte ani Velkou synagogu v ulici Dohány, největší synagogu v Evropě. Ať už vás v Budapešti kroky zavedou kamkoliv, atmosféra kolem vás bude vždy něčím výjimečná.