Informace k destinaci

Maďarsko - země tisíce tváří, ležící v Karpatské pánvi v samém srdci Evropy. Podobná se krásné malé schránce na šperky, s rozmanitou krajinou, příjemným podnebím, bohatou kulturou, výbornou chutnou kuchyní, příjemným odpočinek v léčivých termálních vodách. Objevte krásy hlavního města Maďarska - Budapešti při procházce se zastavte na Rybářské baště, u baziliky Sv. Śtěpána, Parlamen a nebo se projeďte lodí po Dunaji. V Maďarsku se využívá na 1500 termálních pramenů, z toho přez 200 pramenů má prokazatelné léčivé a blahodárné účinky. Mezi významná střediska s léčivými prameny se řadí Hevíz, Bükfürdö,Sarvar, Hajdúszobuszlo,Zalaros,Harkány,Eger,Balaton,.... Maďarsko nabízí i aktivní dovolenou - cyklistika, vodní sporty, pěší  turistika, golf, koňská turistika ... Ochutnejte speciality maďarské kuchyně a aromatická vína.

                                       

Maďarská kuchyně

Kuchyně Maďarska patří mezi jednu z nejcharakterističtějších v oblasti střední Evropy. Nabízí bohatou škálu sytých a kořeněných pokrmů v nichž dominuje maso, zejména hovězí a vepřové. Tato kuchyně byla ovlivněna jak pastevci žijícími na Velké uherské nížině, tak od okolních slovanských zemí, Rakouska a Turecka.

Klasické restaurace se maďarsky nazývají vendéglö nebo étterem. Csárda je tradiční venkovská hospoda se skromnějším výběrem. Někdy má jen určitou speciální nabídku, např. hálászcsárda má na jídelníčku jen ryby. Rozdíly mezi jednotlivými typy restaurací se ale někdy v praxi stírají. Často můžete v restauraci poslouchat hudbu, zejména cimbál a housle.

Základem stravy je chléb, který je tak oblíbený, že Maďaři říkají, že by mohli "jíst chleba s chlebem." Bílý chléb převažuje, ale lze také nalézt tmavší varianty. Význačnou složkou je sladká paprika, která dává pokrmům charakteristickou barvu a chuť. Maďarská kuchyně je známá ,že používá různé byliny a koření, jako je kmín a majoránka. Zelí a zakysaná smetana jsou také běžnými ingrediencemi. Kromě toho Maďarsko vyrábí několik známých potravin, jako je čabajka (pikantní suchá klobása kořeněná paprikou) a čalamáda (míchaná nakládaná zelenina).

Gulyás je nejtypičtějším maďarským pokrmem. Jde o vydatnou polévku z hovězího masa, brambor a cibule, okořeněnou sladkou nebo pálivou paprikou. Pastevci ji vařili v kotlíku zvaném gulyás, což dalo názvu jídlu.

Pörkölt, podobný našemu guláši, obsahuje maso, rajčata, cibuli, česnek a mletou červenou papriku. Někdy se přidává zakysaná smetana, a tak se pokrm nazývá paprikás.

Szegedínský guláš je variací s přidaným zelím. Tento pokrm údajně vznikl z nouze, když archivář József Székely zjistil, že má doma jen trochu guláše a zelí, odtud také původní název Székely goulash. Jinak je pojmenování spojováno s městem Szeged.

Halászlé je hutná rybí polévka s rajčaty a zelenými paprikami, kořeněná mletou paprikou. Původně ji vařili maďarští rybáři u řeky v kotlíku nad ohněm.

Lángos je placka z kynutého těsta smažená ve vrstvě oleje. Prodává se na ulici v různých variantách, například se zelím, česnekem, ovčím sýrem, šunkou nebo koprem. Toto jídlo je rozšířené i mimo Maďarsko.

Dobos-torta je piškotový dort složený z šesti vrstev těsta a čokoládového krému, pokrytý karamelovou polevou. Nese jméno slavného cukráře Józsefa Dobose.

Palacsinta – palačinky se podávají s mnoha náplněmi, např. se sýrem, s houbami nebo nasladko s tvarohem, ořechy, mákem, marmeládou, jablky, skořicí, mandlemi, čokoládou, ... Proslulé jsou Gundelovy palačinky nazvané podle slavného kuchaře, který působil v posledních letech Rakouska-Uherska. Obsahují náplň z vlašských ořechů, pomerančové kůry a rozinek, to vše je přelité čokoládou.

Maďarská kuchyně nabízí širokou paletu chutí a pokrmů, které stojí za vyzkoušení pro všechny gurmány.